Promocja Regionu Chojnickiego

Sprawozdanie Zarządu spółki 
Promocja Regionu Chojnickiego Sp. z o.o. za okres 01.01.2023 -31.12.2023 

1. Organizacja imprezy Dokonania Roku 2022 – imprezy podsumowującej działania w powiecie chojnickim: stowarzyszeń, społeczności, osób indywidualnych, instytucji, firm w kategoriach:
- Impreza,
- Kultura,
- Nauka i edukacja,
- Sport,
- Inicjatywa Społeczna,
- Gospodarka,
- Filantrop,
- Osobowość.
W specjalnej prezentacji pokazano nominowanych w poszczególnych kategoriach, odczytano werdykt kapituły, uhonorowano statuetkami i kwiatami zwycięzców i wyróżnionych.
Imprezę uświetniły występy Anny i Romualda Spychalskich.

2. Organizacja imprezy Jarmark Wielkanocny. W dniu 01 kwietnia w centrum starego miasta stanęło 39 stoisk wystawców (firm, twórców ludowych, rękodzielników, stowarzyszeń), którzy prezentowali wyroby o tematyce wielkanocnej. Odwiedzający jarmark mogli zaopatrzyć się w ozdoby, prezenty, artykuły spożywcze. Koła Gospodyń Wiejskich oraz Stowarzyszenia z terenu powiatu chojnickiego uczestniczyły również w konkursie na potrawę wielkanocną – mazurek. 

3. Spółka wraz z Samorządem Województwa Pomorskiego, Chojnickim Centrum Kultury oraz Bałtycką Agencją Artystyczną zorganizowała 11 maja koncert zatytułowany "Tańce z Unii Europejskiej". Koncert był doskonałą okazją, by podziwiać artyzm jednego z najlepszych polskich pianistów Piotra Pawlaka i delektować się niepowtarzalnymi brzmieniami najlepszych dzieł muzyki klasycznej. Koncert odbywał się z okazji rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
4. Wraz z Chojnickim Centrum Kultury, Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i Urzędem Miejski w Chojnicach spółka zorganizowała „Chojnicki Dzień Dziecka”. Impreza odbyła się 1 czerwca w Fosie Miejskiej w Chojnicach. Na scenie prezentowały się przedszkola i szkoły, które otrzymały również upominki od firm Meblik Sp. z o.o., Zakład Produkcji Materiałów Budowlanych inż. Kazimierz Ginter i Zakłady Mięsne Skiba S. A., Ubezpieczenia Lidia Wilk, Urbaniak Inwestycje oraz wejściówki do Parku Wodnego, Eksperymentarium, Chojnickiego Centrum Kultury. Prezentacje na scenie uświetniły pokazy Chojnickiego Centrum Kultury, pokaz tresury psów policyjnych, specjalny program Cyrkologia. Całość zakończył Projekt 41 przedstawieniem "Kleksy - piosenki Pana Kleksa". Na scenie rozstrzygnięto konkurs dla dzieci organizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną oraz Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Wszystkie dzieci w godzinach od 12.00 do 17.30 mogły skorzystać z atrakcji - dmuchańców za darmo. Imprezę wsparli również: Regalux Krzysztof Sutowski, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o. , Straż Pożarna i Policja. 

5. Organizacja imprezy „Dni Chojnic”. W dniach 23-25 czerwca w centrum Chojnic odbył się Jarmark Świętojański w którym wzięło udział ponad 50 wystawców-stowarzyszeń, twórców ludowych, rękodzielników, kolekcjonerów i firm. W tym roku wszystkie koncerty odbywały się w Fosie Miejskiej. W piątek wystąpiły zespoły Róże Europy i Lombard, w sobotę Wind Cameral Orchestra w programie „My Way” prezentowała utwory Zbigniewa Wodeckiego, Witolda Paszta i Krzysztofa Krawczyka. W niedzielę wystąpił Big Band „Chojnice” oraz Andrzej Sikorowski i Maja Sikorowska. Gośćmi na święcie miasta była również oficjalna delegacja oraz mieszkańcy z partnerskiego miasta Emsdetten. 

6. Współorganizacja imprezy XIV Jarmark Ekoturystyczny „Czym Chata Bogata”.
W dniu 29 lipca spółka wraz Gminnym Ośrodkiem Kultury w Chojnicach, Stowarzyszeniem Przyjaciół Miejscowości Charzykowy „Charzy...” i Zaborskim Parkiem Krajobrazowym zorganizowała kolejną edycję Jarmarku Ekoturystycznego w Charzykowach. 
W imprezie wzięło udział 45 wystawców prezentujących swoją twórczość. Natomiast na stoiskach przyrodniczo-edukacyjnych można 
było wziąć udział w konkursach, spektaklach teatralnych, warsztatach haftu, malowania na szkle, zdobienia ceramiki. Tematem wiodącym Jarmarku była WODA - rzeki, jeziora, bagna, oszczędzanie wody, życie 
w i na wodzie, bezpieczeństwo na wodzie.


 

7. Współorganizacja imprezy „Letnio, łatwo i przyjemnie”. Impreza zorganizowana we współpracy z Chojnickim Centrum Kultury w dniu 16 lipca w Fosie Miejskiej. To kolejna edycja letniej imprezy, na której wystąpili zespół Postulat oraz zespół Trzy Gitary. Podczas imprezy dzieci otrzymały słodkie niespodzianki, które przekazał Chojnicki Bank Żywności. Można również było się posilić na stoisku gastronomicznym. 
 
8. Współorganizacja VII Rajdu Rowerowego Kaszubskiej Marszruty w dniu 26 sierpnia. Tegoroczna meta rajdu znajdowała się w Chojnicach, start dla większości uczestników przy nowo powstałej Bramie Kaszubskiej Marszruty w Starym Młynie. Uczestnicy na mecie mogli posilić się zupą i kiełbaską, wysłuchać koncertu Orkiestry na Dużym Rowerze oraz wziąć udział w konkursie. Każdy zgłoszony uczestnik otrzymał również gadżet rajdowy w postaci bidonu oraz zdrowy słodki upominek przekazany przez Chojnicki Bank Żywności.

9. Uczestnictwo w targach Turystycznych w TT Warsaw w Warszawie. To jedne z najbardziej cenionych w Europie targów turystycznych, w dniach 23-25 listopada w Ptak Warsaw Expo odbyła się już ich 29. edycja. Istotnym elementem targów był Festiwal Podróżników oraz Konferencje Branży Turystycznej, na których eksperci mówili między innymi o tworzeniu imprez turystycznych, systemie obsługi sprzedaży i płatności dla operatorów czy zmianach w ustawie o imprezach turystycznych. Przedstawiono również jak wygląda turystyka senioralna w Polsce i jak gry terenowe na smartfony zmieniają oblicze turystyki w kraju i na świecie. W targach uczestniczyło 247 wystawców. W tym roku frekwencja wyniosła 19 013 odwiedzających z Polski i 2 132 z zagranicy. Patronat honorowy nad TT Warsaw objęły Polska Organizacja Turystyczna, Ministerstwo Sportu i Turystyki, PIT oraz Mazowsze. Na stoisku Powiatu Chojnickiego zorganizowanym przez spółkę pytano o możliwości uprawiania turystyki aktywnej (głównie rowerowej i kajakowej), o bazę noclegową, pola campingowe, miejsca atrakcyjne dla dzieci. Odwiedzający zainteresowani byli również kulturą regionu i przyrodą. Każdy kto odwiedził stoisko mógł otrzymać mapkę z atrakcjami powiatu, informację o bazie noclegowej, turystyce aktywnej, atrakcjach dla dzieci.

10. Spółka wraz z Starostwem Powiatowym, Urzędem Miejskim oraz Chojnickim Centrum Kultury 16 listopada zorganizowała koncert charytatywny na leczenie Moniki Stefankiewicz, nauczycielki w Zespole Szkół Specjalnych w Chojnicach. W specjalnym koncercie wystąpiły dzieci i młodzież oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Specjalnych. Gwiazdą koncertu był znany polski tenor Andrzej Kubacki. Przeprowadzono również licytację przedmiotów przekazanych przez darczyńców.

11. Organizacja XV Jarmarku Bożonarodzeniowego w dniach 8-10 grudnia w Chojnicach. Na Starym Rynku i ulicach przyległych w świątecznym klimacie swoje stoiska wystawiło prawie 60 wystawców. Imprezę w piątek uświetniły prezentacje szkół w świątecznym repertuarze oraz 
występ Stowarzyszenia „Dworek Polski”. W sobotę śpiewał Sebastian Sikorski oraz Klub Seniora Astry. Niedziela przeznaczona była dla Klubu Motocyklowego Aurochs, którego członkowie 
cały dzień jako Motomikołaje uczestniczyli aktywnie w Jarmarku. W piątek i sobotę Muzeum Historyczno-Etnograficzne w „Chatce Mikołaja” przeprowadziło prezentację i pokaz tworzenia ozdób świątecznych. W sobotę również za symboliczną opłatą można było skosztować zupy, którą częstowali Radni Miejscy. Podczas imprezy na specjalnym stoisku można było wesprzeć       
akcję charytatywną zbiórki pieniędzy na operację dla Zuzi Banasiak.

12. Inne działania spółki w 2023 roku:
 - Dystrybucja przyrodniczych gier terenowych oraz gry Paszport do Atrakcji Powiatu Chojnickiego.
 - Przygotowanie nowego wzoru kubka pamiątkowego z motywem chojnickim, podkładek korkowych oraz magnesu i długopisów. 
 - Dystrybucja wejściówek na film „Serce dębu” w ramach obchodów Dnia Ziemi. 
 - Pomoc przy organizacji 400 lecia LO, dystrybucja książki Artystyczne Dusze.
 - Współorganizacja wyjazdu grupy mieszkańców do Sopotu na koncert w ramach Sopot Classic Festiwal.
 - Udział w akcji ”Mikołaju podaj dalej” - dystrybucja listów dzieci, koordynacja przekazywanych prezentów, organizacja transportu do Szkoły Specjalnej (busa do prezentów, koni i wozu dla Mikołaja)
 - Pomoc przy akcji charytatywnej dla Zuzi Banasiak.
 - Przyjmowanie zgłoszeń na Eko-Posesje Powiatu Chojnickiego. 
 - Wydanie kalendarza powiatowego na rok 2024.
 - Prowadzenie stron internetowych promocja, gospodarka, turystyka powiatu chojnickiego.
 - Sprzedaż biletów wstępu do Parku Narodowego „Bory Tucholskie”.
 - Współpraca z instytucjami, stowarzyszeniami, szkołami, etc. w działalności promocyjnej.
 - Wynajem barierek ochronnych.
 - Prace z firmą Arbata w opracowaniu wzoru ceramiki z motywami chojnickim.
 - Sprzedaż również wysyłkowa map, przewodników, pamiątek.
 - Obsługa turystów w zakresie informacji turystycznej.
 - Przygotowywanie i udzielanie informacji o imprezach w regionie.